Josef Žemlička

*25.3.1952 – ✝ 21.8.1968 Tento 16tiletý student se v den vstupu okupačních vojsk vydal se svými kamarády na motocyklech z rodných Omic do Brna. Poté, co se snažili zjistit příčinu kolony, která je zastavila, se chlapci ocitli v Jihlavské ulici, kde stály okupační hlídky. Jeden z přítomných se vydal vstříc hlídané zóně, načež sovětští vojáci zahájili střelbu. Zbloudilá kulka zasáhla právě Josefa Žemličku, a ukončila tak jeho život. Josef byl učněm ZKL v Líšni pouhý kilometr od odkaliště Hády. Je tedy docela dobře možné, že se při svém studiu na tomto území několikrát ocitl.

Josef Žemlička

Pomozte nám vybrat název parku z nominovaných osobností!

Tragické úmrtí 16tiletého brněnského studenta Josefa Žemličky nám dnes připomíná pamětní deska v Jihlavské ulici v Brně se slovy „Za okny mrazilo srpnové slunce a křičelo na lidi: Pamatuj!“.

Je to proto, že Josef Žemlička se nešťastnou náhodou stal jednou z obětí vstupu vojsk Varšavské dohody na území Brna, když se ocitl uprostřed palby sovětských vojsk. Stalo se tak právě v den vstupu sovětských vojsk na naše území, tedy 21.srpna roku 1968. Josef, narozen v Omicích u Brna, byl tehdy učněm ZKL - dnešní společnosti Zetor v Brně-Líšni, sídlící pouhý kilometr od dnešního odkaliště Hády. Je tedy docela dobře možné, že se za svých studií na půdě odkaliště sám ocitl.

Tento 16tiletý chlapec se v den vstupu okupačních vojsk vydal společně se svými dvěma kamarády na motocyklech z rodných Omic, když je v Troubsku zastavila kolona. Po snaze zjistit příčinu dopravní zácpy se tři kamarádi ocitli v Jihlavské ulici, kde již stály okupační hlídky, zakazující průjezd. Jeden z přítomných však nařízení neuposlechl a na svém motocyklu se vydal vstříc hlídané zóně, načež sovětští vojáci zahájili okamžitou střelbu do davu přihlížejících. Zbloudilá kulka svůj cíl nalezla právě v zde přítomném Josefu Žemličkovi, a jeho život na místě ukončila. Na jeho pohřeb v rodných Omicích se sjely tři tisíce lidí a záznam z pohřbu, pořízený tajně i přes policejní hlídky v dané oblasti, odvysílala i rakouská televize.

Hlasování končí 31.10.2017.

 

Seznam zdrojů: encyklopedie.brna.cz, tyden.cz, brnensky-denik.cz, jaroslaw.blog.cz